Головна Новини Супутникового телебачення Телекомпаній Інші новини Блоги Досьє Українські телекомпанії Світові телекомпанії Телеведучі Супутникові оператори Аналітика Україна Світ Інтерв'ю Спорт на ТБ Кіно Мультимедіа Фото Відео Супутникове ТБ Ключі до супутникових каналів Biss Cryptoworks Nagra Seca Viaccess Videoguard Таблиця частот Amos 4°W Astra 4.8° Е Hot-Bird 13°E Eutelsat W4 36°E Hellas Sat 39°E Экспресс АМ22 53°E ABS 1 75°E Ямал 201 90°E ТелеBIZ ТелеLIVE Backstage Live Телеляпи Інше Контакти

Святослав Гринчук

всі матеріали автора

Коли трава була зеленою, а дерева високими... Частина 2

Розмір тексту:   19 березня 2013 р., 19:00

Продовжуємо згадувати дядьків із 90-х. Нагадаю, це - абсолютно суб’єктивний хіт-парад улюбленців мого дитинства. Школотоп, так би мовити…

7. Торе-Андре Фло

 

У 2008-му році 35-річний норвезький форвард Торе Андре Фло завершував футбольну кар’єру. Фактично вже завершив. Попереду ще були півроку у англійському «МК Донс», але навряд чи норвежець з особливим трепетом згадуватиме їх у свої мемуарах. Так от, тієї осені Фло запросили взяти участь у норвезькому шоу «Танці з зірками». Видовище вийшло «на любителя».  У формі збірної Норвегії Фло відверто клеїв дурня, катав м’яча і махав руками. Це йому, схоже, навіть подобалось. Партнерка  Фло була у жовто-зелених - «бразильських» кольорах, а на задньому тлі лунав гімн Мундіалю 98 від Ріккі Мартіна.

Ясен Тор  - усе це не випадково. У 98-му саме Фло (Торе Андре, а не один з півдесятка його футбольних братів чи кузенів) витягнув скандинавів у їх єдиний плей-офф чемпіонатів світу. У матчі проти бразильців, яким, щоправда, вже нічого не було потрібно, Фло спершу сам забив, а потім ще й «організував» переможний для його збірної пенальті. Взагалі, 195-сантиметровий Фло, чиї спроби продемонструвати філігранну техніку інколи виглядали дуже схоже до його танців - для мене завжди був харизматичнішим за свого славетного співвітчизника Сольскяйра. Зокрема, тому що грав за мою улюблену закордонну команду всіх часів, народів і галактик  - зірково-пенсіонерський «Челсі»  кінця 90-х.  І, до речі, не змирився з статусом «лавочника».  Перестав потрапляти в основу – попросив про трансфер – переїхав в Глазго. Та й зрештою. У 98-му, коли у збірної Норвегії з’явився шанс переписати історію - зовсім не «зірковий» Сольскяйр виштовхав ту Сізіфову каменюку на вершину гори Гальхепігген… 

6. Георге Хаджи

 

Справжнього Марадону у всій красі я не пам’ятаю. А от з «карпатським» - пощастило. На чемпіонаті світу 94 у США я дізнався про існування двох команд. Збірної Болгарії та збірної Румунії.  У наших південних сусідів, пробач їм, Господи, претензії на Зміїний, тоді була блискуча ватага. Петреску,  Думітреску, Мунтяну  і ще схожий на рекетира з базару «Україна» Богдан Стеля у воротах. Але ніхто з них не забив такого м’яча, як Хаджи у ворота Колумбії. А потім ще був пас на Думітреску проти Аргентини.  Цього, в принципі, вже достатньо для доказу геніальності.

І навіть достатньо аби переважити інші «таланти» румуна. Хаджи постійно лаявся з журналістами, в 2000-му - завчасно закінчив Євро для теперішнього тренера «Юве» Антоніо Конте, а ще як мінімум двічі відзначився, як безжальний караван пустелі. У 1994-му плюнув в обличчя гравцю збірної Північної Ірландії, а 2001-му – турецькому арбітру у матчі внутрішнього чемпіонату.  Так чи інакше – пішов Хаджи, не стало збірної Румунії. Перемога над Аргентиною в 94-му, розмальовані у жовтий колір  чуби у 98-му та навіть скажені 3:2 із англійцями 2000-го – це найяскравіші спогади про цю команду. І все це -  епоха Георге Хаджи. Його наступником мав стати Адріан Муту, але коли на небі роздавали розум  – Адріан був на допінг-тесті.

5. Ярі Літманен

 

Цей умовний «клуб» можна було б назвати Клубом іменем Раяна Гіггза. У ньому  –  великі футболісти, які ніколи не грали на чемпіонатах світу чи Європи. І якщо Гіггз у ньому має повне право бути почесним президентом – фіну Ярі Літманену я б виділив, як мінімум, - пост генерального директора.  Королю Літті і справді не пощастило зі збірною. Хоча його це не особливо бентежило.  Бо Батьківщину, як і владу в Північній Кореї - не вибирають. Перший матч за Фінляндію він зіграв ще 1989-му, а прощальний – лише торік, коли Ярі був 41 рік.  Він не прощався зі збірною в 31 чи в 32, як це трапляється у різного масштабу зірок та зірочок сьогодення. Не відмовлявся регулярно приїжджати у неї, посилаючись на безнадійність цієї команди. В результаті награв майже півтори сотні матчів.  Невідпорні удари Літманена з будь-яких позицій – це перш за все «Аякс» 90-х. Були ще «Барса» та «Ліверпуль»,  де справи у фіна йшли не так добре. Хоча ані а Англії, ані в Іспанії нікому язик не повернувся назвати його поганим футболістом. У 2010-му я думав, що Літманен уже зав’язав з футболом. Аж поки не побачив ось це чудове відео. На ньому гравець «Лахті» Ярі Літманен забив у ворота іншого фінського клубу - «Оулу». Забив на 87-ій хвилині. У падінні через себе. У віці 39-и років.

Мабуть, все це - той випадок, коли любов до спорту і справді прийшла з молоком матері.  Адже мати Ярі – Ліса Літманен теж була футболісткою.

4. Люк Ніліс

 

Наприкінці минулого століття найефективнішими підрозділами голландського індустріального гіганта - концерну «Філіпс» були північноамериканський філіал у Андовері (Массачусетс) та скаутська служба дочірнього футбольного клубу «ПСВ». Саме голландці у 88-му привезли в Європу майбутнього найкращого бомбардира ЧС 94 Ромаріо. А в 94-му самі себе перевершили і придбали перспективного підлітка із «Крузейру» - Роналдо.  Майже одночасно із Зубанчиком в «Ейндховен» приїхав і бельгієць Люк Нілліс. Гравець із ідеальним для нападника арсеналом. Довговязий, швидкий, з хорошим гольовим відчуттям і  потужним ударом. Достатньо згадати матчі київського «Динамо» з «Андерлехтом» у 92-му аби патріотично «зненавидіти» Ніліса. Та водночас зрозуміти його величезний талант.

«ПСВ» у моїй голові був і, мабуть, досі є "клубом, де грав Ніліс". Роналдо та ван Ністелрої приходили і йшли далі. Щоб ставати зірками деінде. А ось Ніліс залишався. Люк наважився на трансфер вже у 33. Переїхав в «Астон Віллу». І в третьому ж матчі за бірмінгемців зазнав травми несумісної з футболом. «Хай пробачать мене мої вболівальники, але добре грати після подвійного перелому я не зможу. А грати погано не хочу» - сказав він у 2001-му. Резюме: Люк Нілліс - мій улюблений бельгієць з тих, що існували насправді. Серед вигаданих лідирує Еркюль Пуаро.

На сьогодні досить. Перед появою на світ останньої частини  – пропоную вгадати – хто у ній буде.  Чекаю на відгуки. Хто правильно назве трійку – буде йому щастя. Поки не знаю яке, але щось придумаємо.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
За матеріалами: Телепростір
Можливості: Написати редактору Версія для друку PDF версія Відправити другу

Коментарі вимкнені

Додати коментарів (5)

 
  • Андрій
    20 березня 2013 р.
    Відповісти
    Ризикну, може пощастить вгадати)

    Бекгем, Роналдо, Фігу... Взагалі багато тоді хороших гравців було, тож важко вгадати)
  • Володимир Віжняк
    20 березня 2013 р.
    Відповісти
    Фігу, Ромаріо, Зідан
  • роро
    20 березня 2013 р.
    Відповісти
    Толочко, Паляниця, Фіго, Рауль, Ширар, Дзола, Кан.
  • Чорногузка
    19 березня 2013 р.
    Відповісти
    Баджо
    Батістута
    Клюйверт
  • Саша
    19 березня 2013 р.
    Відповісти
    Статья на уровне!