Головна Новини Супутникового телебачення Телекомпаній Інші новини Блоги Досьє Українські телекомпанії Світові телекомпанії Телеведучі Супутникові оператори Аналітика Україна Світ Інтерв'ю Спорт на ТБ Кіно Мультимедіа Фото Відео Супутникове ТБ Ключі до супутникових каналів Biss Cryptoworks Nagra Seca Viaccess Videoguard Таблиця частот Amos 4°W Astra 4.8° Е Hot-Bird 13°E Eutelsat W4 36°E Hellas Sat 39°E Экспресс АМ22 53°E ABS 1 75°E Ямал 201 90°E ТелеBIZ ТелеLIVE Backstage Live Телеляпи Інше Контакти

Голова навчального відділу BBC Джонатан Стоунмен: "Перехід на Суспільне в України займе 10-15 років"

Розмір тексту:   Розділ: Ексклюзив Опублікував: Володимир Мула30 вересня 2014 р., 11:51
Голова навчального відділу BBC Джонатан Стоунмен: "Перехід на Суспільне в України займе 10-15 років"

Скільки років потрібно Україні, щоб перейти на формат суспільного мовлення та в чому полягає успіх найбільшого мовника Європи BBC, - розповів журналіст із 20–річним досвідом роботи у одній із провідних телекомпаній світу, голова навчального відділу служби BBC World Service та викладач Академії Євробачення Джонатан Стоунмен.

- Джонатане, скільки часу, на вашу думку, потрібно НТКУ, щоб повноцінно перейти на суспільне мовлення? Від чого залежить успіх?

- Не можу згадати жодного телеканалу, який би повністю завершив побудову суспільного мовлення як такого. Головне у цьому перехідному процесі – зміна мислення самого мовника та глядацької аудиторії. Ще одним із важливих факторів "швидкості" переходу вважаю те, на скільки тісним був зв'язок із владою. Якщо ви були надто залежними, це означає, що знадобиться більше часу, щоб відійти від цих зв'язків і впливу.

- Хоча б приблизно, скільки років може зайняти цей процес в Україні?

- Мовнику потрібно дати час на зміни. Гадаю, вам знадобиться років 10-15, щоб переформатуватися. Наприклад, Польща та Чехія вже 25 років як відійшли від соціалізму. І їхнє телебачення значно покращилося з того часу. Але, все одно, я не можу назвати його досконалим.

У вашій телекомпанії велика кількість людей, які звикли працювати при старій системі й за певними шаблонами. І багатьом із них доведеться піти. На їх місце прийде новий персонал, а тим, хто, все ж таки, залишиться - доведеться змінюватися.

stounmen3

- Якими принципами має керуватися в своїй роботі журналіст суспільного каналу?

- Головним чином потрібно керуватися запитами суспільства. Його потребами і побажаннями. Тобто, журналіст повинен знати, яка в нього аудиторія та які у неї вподобання. Хоча, при цьому, ви не маєте сліпо слідувати виключно інтересам окремого глядача, слід формувати його смаки, і вміти розуміти, що потрібно широкому загалу.

- Ви вже ознайомилися із новими проектами, що стартували на Першому національному. Які формати і тематики ще мають бути присутні на суспільному каналі?

- Так, я ознайомився із новими проектами, вони дійсно якісні й цікаві глядачам. Головним критерієм у створенні будь-якої програми має бути не лише технічна досконалість і гарна картинка, а її зміст. Суспільне мовлення має звертати увагу на ті речі, які хвилюють громадськість. Від відносин із банками чи держустановами, до звичайних якихось побутових проблем.

- Якою має бути редакційна політика суспільного мовника? Назвіть основні цінності, які мають бути в неї закладені?

- Я можу назвати вам шість основних цінностей суспільних медіа, якими керується Європейська мовна спілка (ЄМС) - це незалежність, прозорість, досконалість, інновації, універсальність й різноманітність. Та головним є не нав'язування цих понять "згори". Навпаки, потрібно, щоб журналісти, редактори і всі працівники через свою роботу, тренінги, навчання самі вибудовували набір своїх, власних, цінностей. По суті вони можуть повторюватися, але важливо, щоб люди, які працюють на суспільному, самі їх для себе визначили. Порівнюючи цінності всіх європейських мовників, можу зазначити, що вони приблизно однакові по своїй суті, чи то у Франції, чи то в Німеччині, чи будь-де інше.

stounmen1

- Якою має бути система фінансування суспільного мовника? За рахунок чого він повинен утримуватися, щоб ні від кого не залежати?

- Мені важко назвати якусь ідеальну систему фінансування, яка підходить саме для України. Але, як британець і звичайний глядач, можу сказати, що мене дуже влаштовує система ліцензійних платежів. Коли люди сплачують абонентський рахунок за те, що вони дивляться. З точки зору журналіста я дуже не задоволений змішаною системою фінансування, коли ліцензійні платежі поєднуються із коштами від продажу реклами. Тому що, коли канали підвищують кількість реклами в ефірах, уряд може вирішити, що вони і так заробляють багато грошей, а тому може зменшити розмір надходжень.

- А можете назвати, який суспільний мовник, на вашу думку, є найуспішнішим?

- Так, звісно можу. Це ВВС. В чому полягає цей успіх? Послухайте, у нас 500 років демократії і 90 років існування суспільного телебачення. Звісно, ми мали свої спади та підйоми, особливо у 20-ті роки, а потім ще й світова війна. Але, я ще раз повторюся - вам не потрібно занадто поспішати і думати, що перетворення відбудеться дуже швидко. Цей процес має бути послідовним і вимагає років роботи.

- Тож які поради дасте своїм українським колегам? Як суспільному мовнику завоювати довіру людей і пояснити, що саме такий формат мовлення потрібен?

- Перш за все має бути розроблено низку освітніх програм, документальних фільмів. При чому, орієнтуватися слід на всі верстви населення, починаючи від школярів чи студентів, закінчуючи людьми похилого віку. І в жодному разі не можна зупинятися чи опускати руки, доки не відчуєте якийсь прогрес. Часто буває так, що суспільний мовник щось робить, але аудиторія цього не бачить і не відчуває. Тому, треба доносити до суспільства цю інформацію, пояснювати та вчити людей. Я впевнений, що ви на правильному шляху!

stounmen2

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
За матеріалами: Телепростір
Теги: BBC Джонатан Стоунмен 
Можливості: Написати редактору Версія для друку PDF версія Відправити другу

Коментарі вимкнені

Додати коментарів (1)

 
  • сашко
    1 жовтня 2014 р.
    Відповісти
    Главное в суспильном - журналист не должен быть таким продажным и гнилым, как ты, Прядко! Давно слезла с Азарова?