Олександр Денисов: "У рамках чемпіонату України будемо й надалі обмінюватися фрагментами із 2+2"
Директор телеканалів "Футбол 1" / "Футбол 2" Олександр Денисов про те, скільки клубів Прем'єр-ліги буде в пулі телеканалів, як проходив тендер УЄФА і про багато чого іншого.
- Зараз одне з найактуальніших питань - яким буде футбольний пул каналів "Футбол1"/"Футбол2"? Тобто, які клуби Прем'єр-ліги будуть у вас, які залишаться, і чи втратите ви "Зорю" і "Ворсклу"?
- У нас підписані довгострокові контракти з сімома клубами, які включають і контракт з луганською "Зорею". Тому питання про втрату клубів незрозуміле - у нас з клубами ділові стосунки. Ми зв'язані зобов'язаннями - як луганська "Зоря" з нами, так і ми з ними. З полтавською "Ворсклою" укладено нову угоду про співпрацю, тому ми раді, що полтавський клуб продовжить з нами довголітню співпрацю.
Зокрема, зараз до нас звернувся, більше за власною ініціативою, одеський "Чорноморець", який незадоволений співпрацею з "плюсами". Вони хочуть повернутися в наш пул. Точно так само через ті ж причини рік тому наш пул поповнив харківський "Металіст", отримав компромісні умови, які ми узгодили і продовжуємо по них працювати.
Тобто, ми розраховуємо, що у нас буде той же об'єм клубів, який у нас є на сьогодні - мінімум дев'ять. В принципі, цього цілком достатньо, щоб транслювати українську Прем'єр-лігу в тому ж обсязі, в якому ми її уявляли в попередні сезони. В разі, якщо ми якийсь із клубів втратимо, ми на це будемо реагувати спокійно, бо є економічні фактори, які не дозволяють нам керуватися емоціями, а дають можливість тверезо дивитися на фінансовий стан ринку, фінансове становище населення, яке платить за прийом наших каналів, позаяк ми є платними для перегляду.
- Щоб не було плутанини, назвете ці сім клубів, чи це ті ж, що й були?
- Це ті ж клуби. Легше порахувати, скільки у опонентів. Зараз у опонентів їх п'ять, з яких тільки два клуби працюють на ринкових умовах - це "Динамо" і "Чорноморець", залишилися три клуби з їх пулу - де-факто афілійовані.
- Чи будуть у вашому пулі нові клуби? Чи будете закликати до себе представника першої ліги?
- Ми вже дійшли згоди про співпрацю з "Олександрією". Що стосується "Сталі", то це на сьогодні якийсь симбіоз донецького "Металурга" і дніпродзержинської "Сталі". У нас чинна угода з "Металургом", яку ми зараз просто технічно переоформляємо. Всі інші клуби у нас підписані. Легше порахувати, кого у нас немає - це "Волинь", "Карпати", "Дніпро" та "Динамо".
- Якщо не секрет, яка фінансова пропозиція клубам від "Футбол 1" / "Футбол 2"? З боку другого транслятора, "плюсів", з'являються певні пропозиції, які показують приблизний рівень оплати футбольних прав.
- Я не можу коментувати висловлювання "плюсів". Ми не можемо знати, наскільки ці висловлювання відповідають дійсності. Можливо, такі пропозиції були на словах, можливо під ці пропозиції були дані банківські гарантії, а можливо це просто піар-активність напередодні нового футбольного сезону, в якому наші конкуренти дуже обмежені в кількості і якості футбольного контенту.
Мені складно коментувати якісь цифри, тому що в нашому контракті є пункт про конфіденційність і нерозголошення сторонами фінансових умов.
- Хоча б дайте відповідь на таке запитання - який порядок цифр в цих контрактах?
- Ця інформація конфіденційного характеру. І порядок цифр я теж називати не можу. Незважаючи на всі труднощі, з клубами ми працюємо чесно, всі свої зобов'язання перед клубами виконуємо, незважаючи на те, що починали роботу з курсу 11, а в лютому був курс вище 30. І я знаю, що клуби нам дуже вдячні, тому що виникали різні ситуації, при яких дзвонили керівники клубів, просили трохи раніше перерахувати якусь суму, щоб закрити свої заборгованості. Ми завжди намагалися гнучко, наскільки можемо, в нинішніх реаліях йти назустріч, зокрема і в приватних моментах, коли потрібно допомогти клубу в якомусь питанні.
- Ви натякнули, що оплата була за певним курсом, курс коливався. З чим пов'язано, що оплата клубам саме у валюті, а не в гривні?
- Це пов'язано з тим, що кілька років тому курс найчастіше фіксували в умовних одиницях. Зараз, коли курс економічно "поплив" і, по суті, має здебільшого "віртуальне" значення, переговори на території України ведуться у гривні. Ми знаємо, що і клуби перейшли на гривневі відносини з футболістами, договори фіксуються в умовних курсах, наприклад, шістнадцять чи дванадцять гривень. Такі нові реалії. Курс залишається осторонь і працює на міжбанківському ринку за своєю історією. А у нас історія тепер абсолютно гривнева.
- Перейдемо до тендеру УЄФА. З боку ваших колишніх партнерів, "плюсів", була версія про те, що з моральної точки зору з ними обійшлися не зовсім правильно. Яка ваша версія події? Що насправді сталося в цьому тендері? Чому не зрослася співпраця?
- Рік тому, коли був оголошений новий тендер, всі учасники самостійно подавали свої заявки. У тендері, як і у фіналі Ліги чемпіонів, завжди є той, хто програв, і переможець. Як і в спорті, потрібно вміти програвати гідно. Що стосується самого тендеру - я вважаю, що це була дуже велика перемога як тактична, так і стратегічна. За всю історію перемог у всіляких тендерах, я б назвав цю перемогу найсильнішою з точки зору емоцій і видобутого продукту. Ми дуже ретельно підійшли до роботи над тендером, дуже ретельно вивчали ринок, виважено і без емоцій підійшли до визначення ціноутворення - скільки ми можемо запропонувати, наскільки ми будемо з цією пропозицією конкурентоспроможні і при цьому, що важливо, чи не переплатимо за цей продукт, керуючись емоціями . Важливо відзначити, що в тендерах УЄФА крім цінового фактора, який прийнято вважати головним, велике значення мають і інші параметри. Це, насамперед, фінансова стабільність компанії, виконання нею зобов'язань. Потім, що було дуже важливо для УЄФА і про що вони нам згодом сказали - це те, що у "Медіа Група Україна" є група спортивних платних каналів. Тому що УЄФА зацікавлений в "правильному" просуванні футболу для своєї цільової аудиторії, а на каналах "Футбол 1" / "Футбол 2" якісна чоловіча аудиторія - вболівальники і знавці футболу. Вони дивляться футбол постійно, і ця аудиторія є ключовою для спонсорів УЄФА.
Цікаво, що УЄФА перед подачею тендерних документів з ціновою пропозицією, як правило, проводить презентацію продукту для телеканалів, які претендують на нього. На цій презентації вони, в тому ж числі, представляють research українського телевізійного ринку - про канали, як їх дивляться, в якому обсязі, і наскільки цей продукт є стратегічним для цих каналів. От якщо взяти дані цих досліджень на прикладі Ліги Європи, то для каналів "Футбол 1" / "Футбол 2" Ліга Європи не була першорядним продуктом. А якщо взяти канал "2+2", то це був для них найважливіший продукт. Про що це говорить: про те, що, якщо назвати речі своїми іменами, виходить, що прибери Лігу Європи - і на "2+2" дивитися нічого. А з каналів "Футбол 1" / "Футбол 2" прибери Лігу Європи - там буде англійська Прем'єр-ліга, міжнародні турніри, матчі збірних і багато іншого.
УЄФА, звичайно ж, звертав ще увагу і на наш досвід на Євро-2012, на те, що ми єдині в Україні, хто за останні 5-7 років системно розвиває футбольне телебачення і спортивну журналістику: те, як висвітлюється будь-який матч, в яких технічних параметрах транслюються ігри і багато-багато іншого. Відповідно, це все і складається в єдиний успіх. Але для того, щоб цього успіху досягти, потрібно було дуже ретельно працювати з кожним пунктом тендеру. Однією ціни не завжди буває достатньо.
- І таке уточнююче запитання з приводу співпраці з "плюсами". В минулому сезоні ви обмінювалися відео за результатами туру української Прем'єр-ліги. Чи буде така домовленість збережена на наступний сезон?
- У цьому випадку ми співпрацю продовжуємо. По суті, це співпраця між каналами, яка взаємовигідна. Можливо, це більшою мірою вигідно навіть "плюсам", тому що у них менше клубів. Поки ще співпрацюємо і, думаю, що обидві сторони зацікавлені, щоб були повноцінні огляди чемпіонату України.
- Чи буде подібна співпраця по Лізі чемпіонів, Лізі Європи? Чи будете ви віддавати субліцензію каналу "2+2"?
- Коли ми йшли в тендер УЄФА, ми знали, навіщо ми це робимо - нам необхідно ексклюзивно володіти топ-продуктами, для того, щоб ефективно розвивати нашу платну модель дистрибуції. Якщо у нас консолідований кращий топ-продукт, канали будуть затребувані на ринку кабельними операторами, IPTV та іншими провайдерами телевізійних послуг.
На сьогодні ми не розглядаємо співпрацю з "1+1" або з будь-яким іншим медіа-холдингом по Лізі чемпіонів і Лізі Європи, і відповідно, готуємося показувати ці турніри в повному обсязі на каналах холдингу "Медіа Група Україна" - це телеканал "Україна" , який на сьогодні посідає перше місце в аудиторії 18-54 і є загальнодоступним каналом, і канали "Футбол 1" / "Футбол 2".
- Ви вже говорили, що не розкриваєте конфіденційну інформацію, а з тендером УЄФА - аналогічна ситуація? Готові розкрити?
- Фінансова частина - абсолютно закрита інформація, яка прописана в контракті окремою великою главою "Конфіденційність". Тому я, звісно, що не можу її розкривати.
- Турніри УЄФА, тобто Ліга чемпіонів, Ліга Європи - це для вас комерційний продукт? Чи розрахована для них окупність, або ж це іміджевий продукт виключно для того, щоб завоювати певну частку ринку в Україні?
- Це одночасна історія. Ця історія для того, щоб з часом цей продукт виходив на точку окупності, а от, наприклад, коли матчі просто безкоштовно йдуть на youtube, то бізнесу в цьому немає ні для кого. Якби в нашій країні було два платних конкуруючих між собою спортивних каналів, як в інших європейських країнах, тоді була б абсолютно інша розмова. Важливо, щоб футбол глядач отримував, дивився без прямої реклами, щоб футбол не був в загальному доступі в інтернеті, тому що це дорогий продукт. А коли людина хоче, вона знайде 40 гривень на місяць, щоб заплатити і дивитися футбол (пакет oll.tv, перегляд трансляцій матчів в інтернет, коштує 39 гривень на місяць - прим. Авт.). І до цього йде весь світ. У всьому світі одна і та ж модель - топ-спорт транслюється платними каналами. Тому що коли ми кричимо про те, що Sky заплатив три мільярди фунтів за показ англійської Прем'єр-ліги, то це ж не просто якийсь "добрий дядько", який говорить: давайте, раз ми давали раніше два мільярди, то тепер дамо три . Три мільярди фунтів - це гроші з населення Англії, яке платить за перегляд футболу. Відповідно, Sky збирає ці кошти з населення і віддає їх Прем'єр-лізі.
Три мільярди - я назвав тільки одну цифру - це цифра з території Англії. А є ще півтора мільярди, які англійська Прем'єр-ліга збирає з каналів зі всього світу, що транслюють англійський футбол на платній основі! Тобто в загальній сумі - чотири з половиною мільярди.
Ми ж, коли йдемо в цирк або в кіно, оплачуємо квитки, і ми ж не відчуваємо при цьому комплекс неповноцінності, що платимо за перегляд? Або коли ми йдемо на матч, ми купуємо квитки, точно так само, як і вболівальники в усьому світі.
Доступність вона насправді як "дурний, гірший від злодія". Доступність в бізнесі повинна мати чітке розуміння навіщо. Наприклад, доступний національний канал - це канал, який породжує дуже широку аудиторію, заробляє на прямій рекламі продуктів масового споживання, відповідно і контент у нього для широкої аудиторії з акцентом на жінок. Якщо спортивний канал - йому потрібна чоловіча аудиторія, і та чоловіча аудиторія, яка хоче його дивитися без реклами і перерв на серіали.
- Частина українських уболівальників уже починають скаржитися з приводу того, що не побачать Лігу чемпіонів, Лігу Європи, свої улюблені клуби на загальнодоступних каналах. Чи є у них причини для такого занепокоєння? Чи буде показ матчів і яких саме на каналі "Україна", чи все піде на канали "Футбол"?
- Футбольні трансляції - дороге задоволення. І в повному обсязі їх показати може тільки спеціалізований, футбольний канал, яким ми і є. Ми провели в 2015 році велике дослідження футбольних уболівальників України, було опитано 3000 любителів футболу по всій країні. І ми точно знаємо, що вболівальники раді, що футбол більше не будуть показувати в форматі 4:3. Крім того, вболівальники раді, що нарешті Лігу чемпіонів і Лігу Європи будуть коментувати наші коментатори, що нарешті всі матчі можна буде дивитися в HD-якості. Тому питання - як на це подивитися. Ось все, що я перерахував - це ж плюс? Якщо ми показували, припустимо, в ексклюзиві на "Футбол 1" / "Футбол 2" півфінал Ліги чемпіонів - хтось його не подивився? Всі обговорювали "Барселону", всі без винятку його дивилися.
А якщо говорити про конфігурації показу, то у нас є, безумовно, зобов'язання, зокрема перед спонсорами УЄФА - частина матчів буде показувати на ефірному каналі "Україна". Телеканал "Україна", дійсно канал ефірний, який у першій п'ятірці і займає на сьогоднішній день перше місце в рейтингах, тобто це потужний канал, в якому зокрема був зацікавлений і УЄФА. Тому матчі українських клубів будуть показуватися на каналі "Україна". Ці ж матчі будуть показуватися і на каналах "Футбол 1" / "Футбол 2". Але або ти дивишся матч від свистка до свистка на ефірному каналі, або ти дивишся матч в HD, отримуєш всі ексклюзивні інтерв'ю, прогнози, все, що ти любиш, до матчу, дивишся всю післяматчеву історію: флеш-інтерв'ю, включення і т.д . Тобто весь ексклюзив ти дивишся на платному каналі. Ось така, власне, у нас схема. Вона і зараз існує з тією ж збірною України. Коли сам матч дивимося по "Україні", а все що стосується навколо матчу - багатогодинний ефір, як зараз було з Люксембургом, дивимося на "Футбол 1" / "Футбол 2".
- Яким клубам пощастить більше? Бо зрозуміло, що "Україна" не зможе транслювати 4-5 українських клубів у єврокубках.
- Потрібно дочекатися кваліфікації, ми ж ще не знаємо, скільки українських клубів буде в груповому раунді.
- "Динамо" вже в Лізі чемпіонів.
- "Динамо", звичайно, буде на "Україні". Ще ми дуже чекаємо в Лізі чемпіонів "Шахтар". Сподіваємося, що "Зоря" і "Ворскла", зокрема, пройдуть кваліфікацію до Ліги Європи з урахуванням того, що "Дніпро" вже в груповому раунді. Маючи три канали, нам під силу показати всі п'ять українських клубів у Лізі чемпіонів і Лізі Європи.
- У зв'язку з ексклюзивним показом єврокубків в найближчі роки якось зміниться контент каналу? Чи будуть нові програми або залишаться в такому ж вигляді?
- В принципі, на сьогодні сітка сформована, багато програм знайшли своє місце в слотах, тобто на сьогодні ми не готуємо якихось радикально нових проектів або програм. Інше питання, що ми зараз дуже детально і дуже уважно працюємо над тим, щоб підготуватися до ексклюзивного старту Ліги чемпіонів і Ліги Європи на наших каналах. Це стосується маркетингової активності, перезапуску студій та багатьох інших питань. Відповідно, для нас дуже важливо цей турнір подати зараз в кращому вигляді. Показати його так, як ми колись пообіцяли показувати збірну - як до нас ніхто її не показував. Ну і власне, наші обіцянки навіть на прикладі показу матчу з Люксембургом ми виконуємо - це підтверджується обсягом виділеного ефірного часу чи тією технікою, яка була використана, включаючи літальні апарати і так далі.
- Які телеканали, які продукти ви берете за зразок для створення подібних передач і показів?
- Світ спортивного футбольного телебачення вже всі свої велосипеди придумав. Тому ми, звичайно, дивимося на німецьке, англійське телебачення, які, безперечно, йдуть попереду всіх. Але, за оцінкою УЄФА, ми вже мало відрізняємося від них. Сама модель мовлення телеканалів "Футбол 1" / "Футбол 2" сформована - футбол без куліс, а це - студії, включення, робота на бровці, все, як кажуть, навиворіт до стартового свистка і все навиворіт після фінального свистка.
- Чи будуть нові турніри у каналів "Футбол 1" / "Футбол 2"? Чи повернеться чемпіонат Німеччини?
- Як казав Черчілль: "Мої смаки надзвичайно прості - я люблю найкраще!" У цьому сенсі у нас в обойму додасться з цього сезону Суперкубок України. Ці права придбані нами на довгостроковій основі. Таким чином, ми консолідували права і на фінал Кубка України, і на Суперкубок України - матч, який завдяки новому регламенту буде завжди конкурентоспроможним, тому що тепер, якщо команда оформляє золотий дубль, то в Суперкубку вона грає з другою командою чемпіонату. Ми, по суті, завжди будемо мати пару "Шахтар" - "Динамо" чи "Динамо" - "Дніпро", або "Шахтар" - "Дніпро" і так далі.
Суперкубок України буде показаний 14 липня на телеканалах "Футбол 1" / "Футбол 2" в HD-якості і також на каналі "Україна". Повторюся, це довгостроковий контракт. Все інше з кращого - це те, що точно потрібно глядачу: Ліга чемпіонів, Ліга Європи, матчі всіх збірних, зокрема матчі збірної України, англійська Прем'єр-ліга. Все, що найголовніше, на каналі буде, все, що другорядне - ми будемо дуже ретельно аналізувати і відбирати. Можливо, відмовимося від якогось продукту, якщо він для нас не робить погоди або не дає вигоди, як це було з чемпіонатом Німеччини, коли він накладався на англійську Прем'єр-лігу і українську Прем'єр-лігу. Відповідно, в кращому випадку, ми показували п'ятничний матч, а матчі суботи у нас злітали через англійську Прем'єр-лігу, тому що вона точно матиме більше переглядів. Ми тому і відмовилися від Бундесліги - не можна ставитися зневажливо до такого продукту і викидати його у відро для сміття, заплативши при цьому гроші.